Popis

Etapa 4.

Základné informácie

             Pred nanesením posypovej trávy, je vhodné podklad zafarbiť vhodnou farbou v odtieňoch zelenej, hnedej a pod. Na posyp som použil veľa odtieňov statickej trávy a molitanovej drte, ako aj mix rôznych pieskov zeminy a skaliek (kúpených alebo za roky nazbieraných kade tade po vonku). Po na nesení disperzného lepidla začíname od najväčších a najťažších kúskov. Napr. ako prvé som naukladal na lepidlo pár väčších skaliek, potom menšie skalky, potom hrubšie kúsky molitanovej drte a jemnú trávu až na úplný záver. Trávou nešetrite, naneste ju v dostatočnej vrstve! To čo sa neprilepilo, to som povysával do čistého vrecka a použil znovu a tak dookola s minimálnym odpadom. V prípade zlého prekrytia je možné lepenie posypu zopakovať, kým nedostaneme požadovaný výsledok. Tenkú hubicu z vysávača neprikladajte úplne k podkladu, ideálne je držať ju pár mm nad povrchom. Zmiešaním všetkých materiálov a odtieňov Vám vznikajú ďalšie zaujímavé odtiene a posypové kombinácie. Lepidlo nechajte poriadne vytvrdnúť, pod vrstvou posypu schne oveľa dlhšie, ako normálne. Treba počítať minimálne so 4 hodinami, podľa hrúbky posypu a iných faktorov.

             Na lepenie budov o podklad som používal husté montážne lepidlá, nakoľko všetko musí držať aj keď vyklopím dráhu na stenu o 90°! Pri stavbe domčeka je dobré už dopredu vedieť, či budeme v ňom chcieť inštalovať aj osvetlenie. Ak áno, musí byť jeho vnútro dostatočne utesnené, aby sa cez spoje nesvietilo. Pri jeho stavbe je tiež dobré mať predstavu, či sa uspokojíte s čistými a dokonalými farbami plastových výliskov, alebo ich budete chcieť patinovať.

             Stromy, kríky a iné vyššie porasty ako obyčajná tráva sú čiastočne kúpené ale aj doma vyrobené. Na vytvorenie čo najreálnejšieho obrazu krajiny ich budete potrebovať oveľa viac, ako to na prvý pohľad vyzerá. Rádovo to môžu byť aj stovky kusov! Preto čím viac si ich dokážete urobiť samy, tým viac ušetríte. Pár nápadov nájdete v samostatnej kapitole.........